Berkshire Music & Arts Festival – January 2017

Many congratulations to all those who participated in the Berkshire Music and Arts Festival last weekend (28th/29th January), all of whom performed so well, achieving a wonderful set of results:

 

VOCALS

Grade 1/2 Solo

Sofia Ormazabal – Winner (Distinction- 87)

Harriette Fallon (Commended – 86)

Holly Hughes (Commended – 85)

 

Musical Show Solo (11 years and under)

Nicholas Miranda Zezula – Winner (Outstanding- 90)

Reuben Gericke (Distinction- 88)

Emily Vickers (Distinction- 88)

Matthew Vickers (Distinction- 88)

Jo Jo Brant (Distinction- 87)

Ava Harris (Distinction- 87)

Lucas Tanner (Commended- 86)

Olivia Deakin (Commended- 85)

Scarlett Davey (Commended- 84)

Hollie Tanner (Commended- 84)

Jessica Harling (Merit- 83)

 

Musical Show Solo (15 years and under)

Abigail Harling (Commended- 84)

Nicholas Miranda Zezula was awarded the Challenge Cup for the highest mark in the musical show classes.

 

PIANO

Piano Solo, 9 years and under

Chloe Showell (Distinction- 88)

 

Grade 1 Solo

Aurelia Brown – Winner (Outstanding- 90)

 

Grade 4 Solo

Amy Showell – Winner (Distinction- 87)

 

Grade 5 Solo

Gabriel Brown (Commended- 85)

Aurelia Brown was awarded the Challenge Cup for the highest mark in the Grade 1-5 piano solo classes.

 

A Night At The Musicals Rehearsal Schedule Feb-March

Monday 16th Jan 4.30-5.30 Into The Woods Full cast
Tuesday 17th Jan 12.55-1.25 Red Riding Hood
Thursday 19th Jan 4.30-5.30 Into The Woods Full cast
Friday 20th Jan 1.35-2.05 Jack
Monday 23rd Jan 4.30-5.30 Oliver Full cast
Tuesday 24th Jan 12.55-1.25 Oliver, Dodger, Charley, Scruff, Nipper, Harry, Bobby, Pockets
Thursday 26th Jan 4.30-5.30 Oliver, Dodger, Charley, Scruff, Nipper, Harry, Bobby, Pockets, Fagin, Nancy, Bet, Gang
Friday 27th Jan 1.35-2.05 Mr & Mrs Wormwood, Matilda, Michael
Monday 30th Jan 4.30-5.30 Matilda Full cast
Tuesday 31st Jan 12.55-1.25 Miss Honey & Miss Trunchbull
Thursday 2nd Feb NO REHEARSAL
Friday 3rd Feb 1.35-2.05 Matilda & Miss Honey
Monday 6th Feb 4.30-5.30 We Will Rock You Full cast
Tuesday 7th Feb 12.55-1.25 Scaramouche & Galileo
Thursday 9th Feb 4.30-5.30 Scaramouche & Purple, Yellow, Blue, Green & Pink Ga Ga girls
Friday 10th Feb 1.35-2.05 Captain Von Trapp, Maria, Liesl, Friedrich, Louisa, Kurt, Brigitta, Marta, Gretl, Franz, Frau Schmidt
HALF TERM – Please learn your words and gather your costume items J
Monday 20th Feb 4.30-5.30 Sound Of Music Full cast
Tuesday 21st Feb 12.55-1.25 Maria, Liesl, Friedrich, Louisa, Kurt, Brigitta, Marta, Gretl
Thursday 23rd Feb NO REHEARSAL – Wellington Choral Day
Friday 24th Feb 1.35-2.05 Maria, Liesl, Friedrich, Louisa, Kurt, Brigitta, Marta, Gretl, Captain Von Trapp, Baroness, Uncle Max

 

The remaining rehearsals will be scheduled before half term.

 

Please let Miss Whiterod know if you are unable to attend any rehearsals.

a.whiterod@holmegrange.org

Woodley Festival – Vocal and Piano Solo Classes

Dear Parent,

We would like to enter your son/daughter for one or more of the piano or singing classes in the Woodley Festival of Music and Arts which will be held at the Oakwood Centre in Woodley, RG5 4JZ.  We believe this will be a very useful and enjoyable experience in which each competitor will receive a certificate in addition to verbal and written feedback from an adjudicator.  Successful candidates will also be awarded with medals for first, second and third place.

The piano classes will be held on Friday, 10th  March (evening only), Saturday, 11th and Sunday, 12th March,  Friday, 17th March (evening only), Saturday 18th and Sunday, 19th March and the singing classes are on Saturday, 18th March (with a few classes possibly on Sunday, 5th March or Sunday, 19th March).  Your son/daughter would only be required to attend for their class, not for the whole day.  The fee for each class is £7 for the piano classes (£9 for grade 3 and above) and £9 for the vocal classes.

Your son/daughter will be required to wear school uniform and will need transport to and from the event which will be held outside school teaching hours.  Parents, families and friends are most welcome, for a small fee, to attend any of the classes in the Festival.

Please could you reply to r.gobs@holmegrange.org by no later than Monday 9th January to indicate your consent?

Payment of fees is not required at this stage as this will be charged on the End of Term Account.

With many thanks.

Kind regards

Mr Richard Gobs
Assistant Director of Music

Marlow Festival News

Many congratulations to all those who performed so well at the Marlow Festival of Music and Drama on November 18th, 19th, 23rd and 24th – and to our three medallists Aurelia, Jack and Nicholas, all from 5B!

PIANO

Piano Grade Class: Grade 1
Aurelia Brown – Distinction (2nd)
Jack Wooster – Commended (3rd)

Piano Grade Class: Grade 5
Gabriel Brown – Merit

VOCAL

Show Song Solo (9 years and under)
Aurelia Brown – Distinction (2nd)
Harriette Fallon – Commended
Jo Jo Brant – Commended
Sofia Ormazabal – Commended
Jack Wooster – Merit

Show Song Solo (12 years and under)
Nicholas Miranda Zezula – Commended (3rd)
Reuben Gericke – Merit
Ava Harris – Merit

Vocal Grade Class: Grade 7 & 8
Hannah De Moraes – Merit
A special mention should be made of Aurelia winning two Silver Medals (one for piano and one for singing) and of Nicholas as the youngest competitor in the 12 years and under category winning the Bronze Medal in a large class of 14 entrants.

Exam Success – ABRSM

Many congratulations to those who took ABRSM music grade exams on Wednesday, 9th October. All were successful and gained the following results:

Grade 1 Flute

Maddison Scott – Distinction
Grade 1 Piano

Ella Hallam – Distinction

Keira Davies – Distinction

Emily Vickers – Pass

 

Grade 1 Singing

Sofia Ormazabal – Distinction
Grade 1 Violin

Sahansa Ferdinando – Pass

 

Grade 2 Piano

Richard Deeks – Merit

 

Grade 2 Singing

Aurelia Brown – Merit

 

Grade 4 Singing

Nicholas Miranda Zezula – Merit

 

Exam Success in Musical Theatre

Many congratulations to those who took LCM exams on Thursday, 10th November, all of whom gained highly commendable results. Many thanks to Mr Gobs for all his hard work in preparing the pupils for these exams!

 

Grade 1 Music Theatre

Jo Jo Brant – Distinction

Lucas Tanner – Distinction

Matthew Vickers – Merit

 

Grade 3 Music Theatre

Jack Wooster – Distinction

Millie Firth – Distinction

Erin Meakins – Distinction

Ava Harris – Distinction

Jessica Harling – Merit

 

Grade 5 Music Theatre

Ella Martin – Distinction

Hollie Tanner – Distinction

Reuben Gericke – Distinction

 

Grade 6 Music Theatre

Rose Joseph-Kevan – Distinction

 

Grade 6 Popular Vocals

Amy Short – Distinction

Aneesa Rotheram – Merit

 

Grade 8 Music Theatre

Emily Cox – Distinction

Maidenhead Festival Success!

Many congratulations to all those who participated in the Maidenhead Festival of Music over the last two weekends.  All performed to a high standard and received the following results:

 

Piano Section

Grade 1

Aurelia Brown – Commended (Gold)

Grade 5

Gabriel Brown – Merit (Gold)

Piano Solo (15-16 years)

Artur Nunes – Merit (Bronze)

 

Vocal Section

Grade 1

Lucas Tanner – Distinction (Gold)

Sofia Ormazabal – Commended (Silver)

Harriette Fallon – Commended (Bronze)

Holly Hughes – Commended (Bronze)

Show Song Solo (under 10)

Jo Jo Brant – Commended (Silver)

Show Song Solo (10-11)

Max Reynolds – Commended (Bronze)

Reuben Gericke – Commended

Show Song Solo (12-13)

Amy Short – Distinction (Bronze)

Abigail Harling – Commended

Summer term exam success!

Many congratulations to those who took music grade exams in the closing weeks of last term, all of whom were successful and achieved the following results:

ABRSM practical music grade exams

Prep Test

Piper Figg (flute)

Amabel Hills (flute)

Grade 1

Claudia Sleator (piano) – Merit

Jack Wooster (piano) – Merit

Charlie Hamer (violin) – Merit

Charles Reekie (bassoon) – Pass

James Rix (violin) – Pass

Daniel Narey (piano) – Pass

Alex Narey (piano) – Pass

Grade 2

Amy Showell (violin) – Merit

Charlie Hamer (piano) – Merit

Grade 3

Gabriel Brown (violin) – Pass

Sam Norman (singing) – Pass

Grade 5

Artur Nunes (organ) – Merit

 

ABRSM theory of music grade exams

Grade 2

Jadyn Sirju – Pass

Grade 3

Amy Showell – Merit

Grade 4

Nicholas Miranda Zezula – Merit

Gabriel Brown – Merit

Grade 5

Maddie Deeks – Merit

Artur Nunes – Merit

Alex Miranda Zezula – Pass

 

Trinity College London music grade exams

Grade 1

Chloe Showell (cello) – Distinction

Grade 3 Rock & Pop

Theo Snelling (drums) – Pass